Instagram: dizi4com

Haber

Başkanlığı Değerliye Patladı: Trump’ın Serveti 4 Yılda 700 Milyon Dolar Eridi

Donald Trump’ın, ABD başkanlığı devrinde 700 milyon dolar kaybettiği öne sürüldü. ABD merkezli yayıncı kuruluş Bloomberg’ün araştırmasına …

Donald Trump’ın, ABD başkanlığı devrinde 700 milyon dolar kaybettiği öne sürüldü. ABD merkezli yayıncı kuruluş Bloomberg’ün araştırmasına nazaran Trump’ın toplam serveti bu kayıpla, 2,3 milyar dolara geriledi.

Ajansın hesaplamalarına nazaran Covid-19 salgınında Trump’ın ofis binaları ve kendi ismini taşıyan otelleri ağır gelir kaybına uğrarken, bu işletmelerin pahaları de düştü.

Halihazırda Trump’ın mali işleri hakkında yürütülen bir ceza soruşturması da bulunuyor.

BBC Türkçe’nin haberine nazaran Bloomberg, başkanlığı öncesi ve sonrasındaki servet farkını hesaplamak için Mayıs 2016 ve Ocak 2021 ortasındaki mali kayıtları inceledi.

Trump’ın servetinin dörtte üçünü gayri menkuller oluşturuyor.

Koronavirüs salgınında daha fazla sayıda kişinin konuttan çalışmaya başlaması ve bu eğilimin daha da devam edebileceği beklentisiyle Trump’ın büsbütün ya da kısmen sahibi olduğu ofis gökdelenleri bedel kaybetti.

Bloomberg’e nazaran Trump’ın taşınmazlarının pahası bu periyotta yüzde 26 azaldı.

Trump ayrıyeten 10’dan fazla otel ve turistik tesisle 19 golf alanının sahibi ya da işletmecisi.

Pandemi sırasında, toplumsal uzaklık kurallarına uyularak yapılabilecek bir spor olması nedeniyle golf tanınan hale geldi. Lakin Trump’ın İskoçya’daki iki golf tesisi daima kıymet gelir kaybına uğradı.

4 Ocak’ta Kongre binasına düzenlenen baskın sonrasında 2022 Şampiyonası’nı Trump’ın New Jersey’deki golf alanında yapmayı planlayan Profesyonel Golfçüler Birliği (PGA) bu mukaveleyi iptal etti.

PGA, bu kararı prestijinin ziyan görmemesi için aldığını duyurdu.

Deutsche Bank Trump’la çalışmayı durdurdu.

1990’lardaki iflas müracaatlarından sonra Trump’a kredi vermeyi kabul eden tek banka olan Deutsche Bank da artık eski ABD Lideri’yle çalışmayacağını açıkladı.

Trump’ın bir özel uçak filosu da var. Bu uçaklar ortasında bir Boeing 757 de bulunuyor. Fakat birçoklarının yaşlı olması nedeniyle yıllar içinde bu uçaklarının pahasının düştüğü belirtiliyor.

Bloomberg’e nazaran 2015’te Trump’ın yedi uçağının bedeli 59 milyon dolar olarak hesaplanmıştı. 2020’de yapılan bir değerlendirmede de beş uçağının toplam pahasının 6,5 milyon dolar olduğu açıklanmıştı. Birtakım uçakları elden çıkarması nedeniyle filonun pahasının düştüğü tabir ediliyor.

‘Haber kanalı ya da toplumsal medya platformuyla ziyanını çıkarabilir.’

Başkanlığı devrinde Trump’ın mali işleri çok tartışma konusu oldu. Eski ABD Lideri ödediği vergiler konusunda şeffaf davranmamakla suçlandı.

Geçen ay Yüksek Mahkeme, Trump’ın vergi ödemeleri ve öbür mali kayıtlarını New York’taki savcılara teslim etmesini istedi.

Savcılar aylardır Trump’ın sekiz yıllık şahsî ve kurumsal vergi kayıtlarına ulaşmaya çalışıyor.

2016’daki seçim kampanyası sırasında evvelden Trump’la ilgisi olduğunu söyleyen iki bayana, konuşmamaları için ödeme yapıldığı savları üzerine 2018’de soruşturma başlatılmıştı.

Eski ABD lideri olarak Donald Trump’ın anılarının yayınlanması dahil bir dizi medya muahedeleri yaparak ziyanının bir kısmını çıkarması bekleniyor.

Barack ve Michelle Obama’nın anıları için 65 milyon dolar, Bill Clinton’ın da 2004’te çıkan kitabı için 15 milyon dolar aldığı sav edilmişti.

Bloomberg, Trump’ın 2020 seçimlerinde kendisine oy veren 74 milyon şahsa hitap edecek bir haber kanalı ya da toplumsal medya platformuyla büyük yararlar elde edebileceğine dikkat çekti.

REKLAM