Instagram: dizi4com

Haber

Yakın Tarihte Bayanların Şapka Takmalarının Altında Yatan Sebep Neydi?

Eski dizi ve sinemalarda birbirinden gösterişli şapkaları kesinlikle görüyoruz. Ama günümüzde şapkalar o kadar tanınan değil. O periyot de …

Eski dizi ve sinemalarda birbirinden gösterişli şapkaları kesinlikle görüyoruz. Ama günümüzde şapkalar o kadar tanınan değil. O periyot de şapkaların kullanım maksadı yalnızca şık görünmek ya da hava şartları değil tacizden korunmakmış.

Bayanların tarih boyunca taktığı şapkaların tek gayesinin hoşluk ve moda olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.

s135.photobucket.com

Bu şapkalar, bilhassa 20. yüzyılda bayanların silahlarına dönüşmüştü.

Bunu şapkaları sabitlemek için kullandıkları şapka iğneleri sağlıyordu.

1900’lerin başında günümüzün çağdaş devletleri yeni yeni bayanların tek başına sokaklarda dolaşabilmesine müsaade vermeye başlamıştı.

Bunu içselleştiremeyen erkekler, vakit zaman yalnız gezen bayanlara hem kelamlı, hem de fizikî taarruzlarda bulunuyorlardı.

Bir bayanın yalnız başına New York caddelerinde gündüz vakti bile yürümesi ilgi cazipti. Bilhassa toplu taşıma araçlarında taciz çok sıradan bir durumdu.

Bayanların bu akınlar karşısında kendilerini savunmak için bu iğneleri kullanması lisandan lisana yayılıyordu ve başka tehlike altında olan bayanlar da tıpkı metoda başvuruyorlardı.

Toplu taşıma araçlarında şuurlu sürtünen erkeklere acı verici bir batırma gayesiyle kullanılmaya başlanan iğneler, ataklarda yaralama silahına bile dönüşebiliyordu.

Bu savunma yolu vakitle o kadar yaygınlaştı ki, bastırılan birtakım broşürlerde bayanlara bu iğneleri nasıl kullanacakları fotoğraflarla anlatılmaya başlandı.

Ne de olsa erkeklerin bayanlara saldırmamayı değil, bayanların kendilerini savunmayı öğrenmeleri gerekiyordu.

Erkek yöneticiler bunun karşısında elbette hareketsiz kalmadı. Kısa bir mühlet içinde kimi ülkelerde şapka iğneleri yasaklandı. Yasaklara uymayan bayanlar cezalandırıldı.

Zira bir cinayet silahı olabilecekleri düşünülüyordu.

Kısa müddette tüm dünyaya yayılan bu savunma hali için güçlü bir yasak sürecine girildi. O denli ki Avustralya Sydney’de bir bayan şapkasında iğne taşıdığından mahpusa atıldı.

İğneler büsbütün yasaklansa da, bu küçük aksesuarlar saldırgan erkeklerin aklına bir kuşku düşürdü. Yani iğneler sonuçta tesirli oldu.

İğnenin kanısı erkekleri tacizden biraz olsun vazgeçirmeyi başarmıştı.

Yani bir gün bir antikacıda görürseniz ya da internette denk gelirseniz eski şapka iğnelerinin feminizm tarihinin bir kesimi olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

REKLAM